Uwaga ważne informacje o kamieniu kotłowym

Można by zacząć od skutków, bo są piorunujące drogie, ale lepiej od tego, czym jest kamień kotłowy. To nic innego jak osad, który gromadzi się w naczyniach i urządzeniach, gdzie gotowana jest woda, w kotłach, rurach czy bojlerach. Mamy więc wroga numer 1, z którym warto podjąć rozsądną walkę.

 

Stop dla osadu

 

Osad, czyli kamień kotłowy to węglany wapnia i magnezu. Są szczególnie groźne dla sprzętu AGD, który w wyniku jego działania uszkadza się z czasem na dobre. W przypadku kotłów i wymienników ciepła sprawa wygląda podobnie. Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię kosztów zużycia energii. W wyniku osadu sprawność kotłów zostaje obniżona, co przekłada się oczywiście na zdecydowanie większe wydatki na energie cieplną. Stop dla osadu to z całą pewnością bardzo dobra decyzja. Aby zapobiec jego powstawaniu można użyć urządzeń do zmiękczania wody w gospodarstwie, tzw. zmiękczaczy wody ogólnodostępnych na rynku.

 

Korzyści z miękkiej wody

 

Filtrowana miękka woda to korzyść nie tylko dla naszych urządzeń czy naczyń. Dzięki użyciu dobrego zmiękczacza wody można zaoszczędzić aż do 60% detergentów do mycia, prania oraz sprzątania. Miękka woda to bowiem zdecydowanie mniej zacieków, plam i osadów. Nie sposób nie wspomnieć, że to właśnie dzięki niej pranie nie wymaga dodatkowych środków, jak na przykład płyny do płukania. Szorowanie kabiny prysznicowej czy baterii łazienkowych lub kuchennych w przypadku miękkiej wody nie jest konieczne. Oszczędzamy też na kolejnych środkach chemicznych, czyli nabłyszczaczach do naczyń.